Nesmíte vynechat mangrovy
Kořenovníky, kolíkovníky, kolenovníky, kuželovníky a kyjovníky...
Nevíte co to je? Není divu, u nás to nepotkáte. Jsou to rostliny - a uznejte, že se botanici v tomto případě docela vyřádili a vymysleli nádherné české názvy. Jen si zkuste představit, jak asi musí vypadat takový „kus dřeva“, když se to jmenuje kyjovník. A co je hlavní - všechno jsou to mangrovníky nebo botanicky správněji mangrovy. Tyto stromy, dobře snášející slanou vodu, pokrývají celosvětově velmi významnou část pobřeží v tropických a subtropických oblastech a tvoří tak vedle deštných pralesů nejdůležitější ekosystémy vůbec. Hustý propletenec jednotlivých větví a vzdušných kořenů vytváří neprostupné zóny na pomezí pevniny a moře. Není to pevnina, ale pobřežní bažinatá mělčina, která je někde pod vodou trvale, ale v mnoha místech v době odlivu vystupuje z vody a v době přílivu je opět zaplavena. Mangrovy mají obvykle dva druhy kořenů – opěrné, kterými jsou přichyceny k půdě a které vyčnívají často i do výšky jednoho metru nad terén, a dýchací, které vyrůstají z větví směrem dolů. Další zvláštností je, že jsou „živorodé“. Semena začnou klíčit ještě v plodech na matečné rostlině a odpadnou až poté, co se vyvine nová mladá rostlina. Ta je následně schopna putovat i rok na mořské hladině, než se přichytí na svém novém stanovišti.
Pohled na rozsáhlé mangrovové porosty je fascinující, zejména pokud si uvědomíte, že uvnitř těchto neprostupných území jsou oblasti, kam lidská noha nikdy nevkročila. Odborná literatura uvádí, že mangrovy jsou úkrytem pro čtyřikrát větší množství ryb, než korálové útesy a jsou tak velmi důležitou součástí podmořského světa. Neuvěřitelnou hustotu a spleť větví a vzdušných kořenů si nejlépe vychutnáte při plavbě některým z kanálů, který místní obyvatelé v těchto lesích vysekali a neustále udržují.
A protože se mangrovům daří zvláště v oblastech kolem rovníku, najdete je i na Roatánu. Zejména ve východní části ostrova se nachází velmi rozsáhlá oblast pokrytá mangrovy. A jeden takový menší mangrovový lesík vyrostl i na pobřeží v blízkosti Czech Village a co víc, prochází přes něj udržovaný kanál, kterým můžete proplout i na malé loďce.
Začátek kanálu je v blízkosti školního mola v Jonesville Point, kde stačí proplout pod mostem a po několika metrech vplujete do kanálu širokého tak na dvě užší lodě. Celý kanál projedete asi za 10 minut. Uprostřed cesty je v mangrovovém porostu malé jezero. Když proplujete celým kanálem, ocitnete se v sousedním zálivu, jehož pobřeží lemuje několik velmi pěkných domů. Plujte dál podél pobřeží až k místu, kde je potopená velká rybářská loď. V tomto místě se můžete otočit a vydat stejnou cestou na zpáteční plavbu. Přírodní „tunel“ vytvořený mangrovovým porostem si tak můžete vychutnat ještě jednou a možná ani to vám nebude stačit. I když je tento kanál jen takovým malým potůčkem, tak má své vlastní kouzlo. Plujete totiž ve velmi těsném obětí dřevěných chapadel, která spouštějí tyto stromy z horních větví dolů do vody, celý kanál je mírně potemnělý a vy se náhle ocitnete v pohádkovém strašidelném lese.
Kromě řady takovýchto menších kanálů se na východním konci ostrova nachází i velký mangrovový kanál, který spojuje severní a jižní stranu ostrova v blízkosti ostrova Svatá Helena.