Odskočte si na Kajmany
Před nedávnou dobou otevřela letecká společnost Cayman Airways přímé letecké spojení mezi ostrovem Roatán a největším z Kajmanských ostrovů Grand Cayman. V tuto dobu létají dva spoje týdně – ve čtvrtek a v sobotu večer z Grand Cayman na Roatán a v pátek a v neděli ráno z Roatánu na Grand Cayman. Let strojem Boeing 737 trvá asi hodinu a zpáteční letenka stojí přibližně 300USD. Můžete tedy letět třeba „na otočku“ v pátek ráno a v sobotu večer zpět.
Pokud očekáváte, že Kajmanské ostrovy jsou nebezpečné, neboť tam žijí kajmani, tak můžete zůstat naprosto klidní. Žádní kajmani tam nejsou, a ani nikdy nebyli. To se jen zmýlili objevitelé tohoto ostrova, když před mnoha lety proplouvali kolem jeho břehů a viděli, jak se na jeho plážích vyhřívají velcí zelení leguáni. Zřejmě nepříliš dobrý zrak či příliš velká dávka rumu způsobily, že leguány považovali za kajmany a název ostrova byl na světě. Ostrov má tedy podobný osud, jako Roatán. Tady údajně rumem posílení námořnici zaměnili aguti za krysy a dali ostrovu název Rattan. A ostrov Grand Cayman je bezpečný nejen proto, že zde nejsou žádní kajmani, ale také proto, že se pyšní velmi nízkou kriminalitou.
Zelený leguán ale není jediným typickým obyvatelem ostrova. Velmi známé jsou i zdejší želvy druhu Kareta obrovská. Ta je tak významným příslušníkem zdejší fauny, že dostala své místo i na státním znaku a vlajce Kajmanských ostrovů, má zde své želví centrum (Cayman Turtle Centre) a na jídelníčcích místních restaurací je uváděna mezi specialitami. My jsme želví centrum navštívili a byli jsme překvapeni, jak obrovská vlastně Kareta obrovská je. Želví centrum je pojato obdobně, jako většina podobných atrakcí. Zvířata jsou zde chována ve velmi dobrých podmínkách. Hlavní želví jezero se snaží co nejlépe napodobit jejich přirozené prostředí včetně veliké písečné pláže. Další želvy jsou umísťovány do menších nádrží okolo, kde si je můžete velmi dobře prohlédnout. Součástí této základní prohlídky je i možnost chytit si menší želvičku do rukou. Za příplatek můžete absolvovat i koupání se želvami.
Nejznámější podívanou jsou ale rejnoci. Ti zde mají své Stingray city, což je mělčina ve vzdálenosti asi dvou kilometrů od pobřeží, kde můžete pobývat s rejnoky v jejich přirozeném prostředí. Nevadí jim, když se jich dotýkáte, můžete s nimi šnorchlovat nebo je podrbat na bradě.
V turistických průvodcích je velmi často opomíjený další příslušník zdejšího zvířectva a tím je slepice. Toulají se tu úplně všude. Po ulicích, v parcích nebo se špacírují spořádaně po chodníku. Většinou si vykračuje kvočna s kuřaty a někde poblíž narazíte i na kohouta. S ohledem na jejich všudypřítomnost a přirozenou eleganci a inteligenci by si také zasloužily své důstojné místo.
Ve vrcholící turistické sezóně zakotví u Kajmanských ostrovů několik velkých výletních lodí (cruise ship) denně. To představuje přibližně deset až dvacet tisíc turistů. Většina z nich se uvelebí na překrásné bělostné pláži Seven Mile Beach. Tato světově proslulá pláž se táhne podél západního pobřeží ostrova a patří k nejkrásnějším plážím v Karibském moři. Ačkoli je lemována krásnými a luxusními hotely, samotná pláž je veřejná a přístupná po celé své délce pro všechny návštěvníky. Pokud očekáváte, že délka pláže je sedm mil, tak i v tomto případě název trochu klame, neboť měří pouhých šest mil.
Ačkoli jsou Kajmany známy především jako daňový ráj, je zde i část zvaná peklo (Hell). Na několika soukromých pozemcích mají na dvorku podívanou, kterou nazývají peklem celkem oprávněně. Scenérie, kterou jim tu vytváří vápencové sedimenty z korálů, korýšů a dalších mořských živočichů je zlověstná především svými bizarními tvary.
Další atrakcí ostrova jsou krasové jeskyně Crystal Caves, které zde byly nedávno zpřístupněny. V současnosti prohlídka zahrnuje návštěvu tří samostatných jeskyní. Prohlídka začíná u té nejmenší, do které vstupujete po točitém schodišti jak do starého sklepa a popravdě, není ani o mnoho větší. Druhá, o něco větší, dala název celému komplexu, neboť její strop je pokrytý drobnými lesklými krystalky. Třetí největší vás zavede k podzemnímu jezeru. Celý komplex skýtá zajímavou podívanou, ale kdo viděl jakékoli jiné jeskyně, například Punkevní v Moravském krasu, tak ho zdejší podívaná nijak výrazně nevzruší. Dech beroucí je tu zejména cena vstupného 40USD za dospělou osobu. Nejzajímavější scenérie v jeskyních vytvářely kořeny stromů, které ve snaze nalézt zdroj živin a vláhy, prorůstaly jeskyněmi od stropu k podlaze nebo jen tak visely jak liány ve vzduchu.
V Severní části ostrova je rekreační oblast zvaná Rum Point. Pláž s několika bary a potápěčskými základnami je rovněž jedním z míst, odkud vyplouvají lodě ke Stingray city a na nedalekém Water Kay naleznete velké množství mořských hvězdic.
Na naší cestě kolem ostrova jsme navštívili i českou hospůdku Czech Inn Grill, kde jsme ochutnali karibskou specialitu kuřecí jerk. Příjemné prostředí můžeme všem jen doporučit a jerk se také povedl. Český majitel Jirka sem přijel na dovolenou z Číny a zalíbilo se mu na Kajmanech tak, že už neodcestoval. Takže nezbývá, než si Kajmany vyzkoušet na vlastní kůži, třeba vás potká podobný osud jako Jirku na Kajmanech nebo nás na Roatánu.