Výlet z Roatánu
Sestavili jsme program výletu do Mexika a tento program také sami na sobě vyzkoušeli. Vycházeli jsme z našich požadavků spojit odpočinek v Karibiku u moře a poznání několika věhlasných mayských památek.
Poznávací okruhy do Mexika jsou často vymyšleny tak, že přeletíte Atlantik, zápolíte s časovým posunem a hned druhý den vyrážíte na cestu autobusem do Chichén Itzá. Cesta zpět do Evropy je pak ještě drsnější. Jste již zvyklí na časový posun a po návštěvě poslední archeologické zóny šup bez odpočinku rovnou do letadla. Tak takto jsme to opravdu nechtěli.
Pro výlet do Mexika za mayskými poklady jsme zvolili ideální výchozí bod - ostrov Roatán v západním Karibiku. Je zde skvělé zázemí pro odpočinek a aklimatizaci na časové pásmo (mínus 7 hodin proti Praze). Roatán je synonymem krásné dovolené u moře. Karibik zde vychutnáte na nádherných plážích s bílým pískem, které nejsou přeplněné lidmi. Výhodou je, že se zde může vaše skupina rozdělit na dvě části. Ti, kteří jsou lační po poznávání mayské kultury, vyrazí po pár dnech odpočinku a lenošení na výlet do Mexika. Ti, kteří si chtějí užít výhradně dovolenou u moře a krásné pláže, mohou jednoduše setrvat na Roatánu.
Mayský okruh Mexikem jsme naplánovali tak, aby naši kapsu zatížil co nejméně a zároveň abychom viděli to nejlepší, co může Mexiko nabídnout. Zásadní položkou jsou samozřejmě letenky, a pokud chcete letět z Roatánu přímo do Mexika (například do Cancúnu), hned se to výrazně prodraží. Našli jsme tedy leteckou společnost Tropic Air, která létá na trase Roatán - Belize City. Tento let lze koupit tam a zpět za cenu kolem 300 USD, což je výrazně levnější varianta.
Na našem výletu jsme chtěli vidět známé archeologické zóny, mayské pyramidy i nějaká ta hezká města. Po krátkém pátrání na internetu bylo jasné, že nesmíme minout město Merida, přístav Tulum, ruiny mayského města Uxmal, pyramidy v Chichén Itzá a nádhernou archeologickou zónu Edzná. Po sestavení poznávacího okruhu jsme do programu přidali ještě kouzelné koloniální městečko Campeche, ruiny mayských měst Chicanná, Becan a opičí ráj Kohunlich.
Výlet je naplánován na 5 dní a česky mluvící průvodce, veškerá doprava, vstupné do všech archeologických zón a noclehy jsou kompletně zajištěny a zahrnuty v ceně.
Trasa výletu a naše zkušenosti a poznámky ze všech míst: (Fotografie v galerii jsou seřazeny tak, jak jsme tato místa postupně navštívili.)
1.den - Belize - Tulum - Valladolid
Přelétáme z Roatánu do Belize City a zahajujeme přesun co mexického města Tulum. Přesun je krátký a bezproblémový. Cesta letadlem trvá necelou hodinu, autobusem pak jedeme dvě a půl hodiny k mexické hranici a ještě hodinu do Tulumu, který je zajímavý zejména tím, že byl zasvěcen sestupujícímu bohu a uctívala se zde Venuše. Tulum byl především jedním z nejdůležitějších mayských přístavů a dodneška zde můžeme obdivovat staré ruiny ,,hradu”, který v neposlední řadě sloužil i jako maják. Zajímavě navržený je zde i Chrám boha větru anebo Chrám fresek.
Je velmi příjemné, že se po cestě a prohlídce staveb můžeme koupat na pláži přímo u starobylého mayského přístavu. Po koupačce míříme do městečka Valladolid, kde den zakončujeme návštěvou muzea tequily spojenou s ochutnávkou. V muzeu je možné tequilu samozřejmě i koupit, což děláme :-)
2.den - Chichén Itzá - Xkeken - Izamal - Mérida
Druhý den ráno jedeme do úchvatného mayského města Chichén Itzá (zapsáno na seznamu UNESCO a od roku 2007 jedním ze sedmi divů světa), kde obdivujeme Kukulkánovu pyramidu, hřiště na pelotu a chrám válečníků. Mnozí z nás jsou uchvácení zvukovým jevem, který se projeví na určitém místě, vzdáleném asi 100 metrů od pyramidy. Stačí zde tlesknout a od pyramidy se ozve skřek ptáka, což je vysvětlováno jako zpěv mýtického ptáka kvesala.
V celém areálu je mnoho prodavačů suvenýrů a pokud se vám líbí různé dřevěné desky, masky či koberečky s mayskou tématikou, tak si zde určitě vyberete.
Po cestě do Chichén Itzá jsme hned po ránu navštívili cenote Xkeken, což byl ideální čas. V této podzemní jeskyni jsme se totiž koupali úplně sami a mohli vychutnávat tu nádheru - křišťálovou vodu a hru světla pronikajícího otvorem v horní části jeskyně. Celý poloostrov Yucatán je plný krásných cenotů, které vznikly erozemi a vymíláním vápence. Podobných cenotů jsou na poloostrově tisíce, ale přístupných veřejnosti jen desítky.
Míříme do Izamalu, kde máme v plánu navštívit konvent sv. Antonína z Padovy, který má druhé největší atrium na celém světě, hned po Vatikánu. Izamal je takový hodně žlutý, což podpořilo naši velkou chuť k jídlu. Na místní tržnici jsme každý vyzkoušeli nějaké to mexické jídlo. Nevím úplně přesně, co to bylo, ale bylo to dobré a ostré :-)
K večeru se přesouváme do nádherného hlavního města Yucatánu. Město Mérida založené v XVI. století nás nadchlo svou kouzelně romantickou atmosférou. Tomuto městu se také jinak říká „Bílé město”, snad pro velké množství domů z koloniálního období majících světlou barvu. Procházíme se, obdivujeme obrazy slavného malíře Fernanda Pacheca Castra v Paláci vlády a samozřejmě si nenecháváme ujít návštěvu slavné sorbeterie na náměstí, kde jsme vyzkoušeli sorbety (něco jako zmrzlina) zcela neznámých skvělých chutí. K tomu nám dva místní hudebníci tzv. mariachi, zahráli do ouška „La Cucaracha”, což byl parádní hudební zážitek.
3.den - Uxmal - Edzná - Campeche
Přesouváme se do Uxmalu (také na seznamu UNESCO), kde obdivujeme Kouzelníkovu pyramidu a další pamětihodnosti, vše nádherně zdobené zoomorfními maskami ve stylu puuc. Na rozdíl od Chichén Itzá se zde dá téměř na všechno vylézt. Podle jedné legendy byl Uxmal postaven za jednu jedinou noc trpaslíkem.
Na místě jsme všichni ochutnali nápoj chaya. Vyrábí se z listu stromu chaya a po přidání limetky je to prostě vynikající osvěžení. (Listům se někdy říká „stromový špenát” a nápoj je navíc velmi zdravý.)
Pokračujeme do dalšího bývalého mayského města Edzná, kde si prohlížíme hlavní pyramidu Acropolis, štukové masky znázorňující pána slunce, hřiště na pelotu a další památky. Pro prohlídku jsme si vybrali naprosto ideální čas! Jsme tady téměř sami, což můžete na fotkách i vidět. Celá archeologická zóna je bez davu turistů naprosto úchvatná. Ve městě Edzná se zachovala část cesty „sacbé”, což v mayštině znamená bílá stezka. Takových „sacbé” zde v minulosti vedlo více a spojovaly navzájem nejenom stavby, ale také města, častokrát vzdálena od sebe stovky kilometrů.
Přesuny na naší cestě vyplňujeme samozřejmě přestávkami na jídlo. Úmyslně ale zastavujeme výhradně u malých bufetů u cesty, kde se vaří místní jednoduchá jídla, abychom prozkoumali běžnou mexickou kuchyni. Až na jedno opravdu hnusné kafe, jsme byli velmi příjemně překvapeni kvalitou jídla a cenou.
Odpoledne se přesouváme do opevněného městečka Campeche (je na seznamu UNESCO), které mezi XVI. a XVIII. stoletím bylo často „navštěvováno” piráty. Ti zde rádi přepadávali lodě plně naložené bohatstvím nabytém v Novém Španělsku.
Procházíme se barevnými uličkami a nevynechali jsme ani návštěvu mexické restaurace na náměstí, kde úžasně zpíval jeden starý pán. Byl tak dobrý, že vyprovokoval místní dámy k tanci mezi stoly. Před noclehem v historickém centru to byl moc příjemný zážitek.
4.den - Becan - Chicanná
Další den ráno vyjíždíme k ruinám města Becan, jež bylo jedním z hlavních měst regionu Río Bec. Zde vystupují ti méně líní z nás na pyramidu a další stavby. Je opravdu krásné pozorovat okolní přírodu z vrcholu pyramidy! Po bezva vyhlídce je ale nutno slézt zase dolů a mnohé překvapí, že dolů je to o dost horší než nahoru. Mayské pyramidy jsou totiž poněkud příkré. Naštěstí jsou obvykle k dispozici lana, kterých se dá při sestupu přidržet. Becan je známý tím, že byl obklopen příkopem, zřejmě jediným na mayském území.
Naše další cesta míří do další archeologické zóny městečka Chicanná. Jak už název v mayštině napovídá (chi – tlama, pusa; can – had; ná – dům = Dům hadí tlamy), hadí tlamou se zde vstupovalo do podsvětí. Chicanná byla elitním sídlem smetánky z Becanu.
5.den - Kohunlich
Poslední den se s přestávkami na občerstvení blížíme k hranicím s Belize. Po cestě zastavujeme na posledním mayském sídle, které je součástí našeho okruhu. Je to nádherný opičí ráj - Kohunlich. Zde je příroda již zcela odlišná od předchozích sídel. V tropické džungli obdivujeme zejména štukové masky boha slunce, jež jsou jedinečné svou velikostí.
Odpoledne se přesouváme autobusem na letiště do Belize City, odkud vyrážíme, plni zážitků, zpět na Roatán.
Výlet jsme si parádně užili. Viděli jsme krásné památky, koupali se na plážích i v cenotech. Ochutnali jsme ovoce, které jsme neznali a mexická kuchyně nás velmi bavila. Když v místním bistru totiž zjistí, že chcete pivo a oni zrovna žádné nemají, majitel sedne na motorku a prostě jej odněkud přiveze. Kolem památek je spousta zvířat a příroda je skutečně nádherná. Ubytování bylo velmi dobré, k dispozici byla vždy bezplatná wifina a hotely měly bazén pro večerní osvěžení před spaním. A na vlastní nohy jsme zjistili, že mayské pyramidy jsou fakt hodně strmé :-)
Podařilo se nám vměstnat návštěvu těch nejkrásnějších mayských památek v Mexiku do pěti dnů a program byl docela našlapaný. Po návratu na Roatán lze ale opět snadno zrelaxovat na pláži :-) Chcete-li mayský okruh Mexikem také vyzkoušet, podívejte se na termíny a ceny, které pro každou sezónu aktualizujeme na této stránce.