Zvířata na Roatánu
Téměř každý návštěvník ostrova vyzvídá, co tu vlastně žije za zvířata a jaké tvory je zde možné potkat v divoké přírodě nebo zoologických zahradách. Někteří naši návštěvníci jsou tak zarputilí zoologové, že projdou snad všechny zvěřince a zoo, která zde na ostrově jsou. A není jich málo. Menší či větší klec s papoušky nebo opičkou mají snad úplně všude. Možná jen na policejní stanici a v kostele jim chybí. Zvířata na Roatánu je velmi široké téma. Nejčastěji se cestovatelé ptají, zda zde žije nějaká havěť a případně jaká. Tomuto tématu jsme věnovali samostatný článek. Ryby a rybolov jsou natolik atraktivní, že si také vysloužili naši zvláštní pozornost. Toto povídání je o ostatních zvířatech, budeme se v něm věnovat zejména divoce žijícím savcům, ptákům, trochu i hmyzu a pozveme vás do některých zoologických zahrad a skončíme opět v moři.
Savci
Ačkoli se na první pohled zdá, že na ostrově ve volné přírodě žádní savci nežijí, není to pravda. Budete-li ve svém pátrání důkladní a zejména bude-li vám přát trošku štěstí, můžete jich zde potkat více než deset druhů.
Velice typickým obyvatelem Roatánu je „králík“ aguti. Tento hlodavec zde pobíhá po celém ostrově a zřejmě byl také příčinou současného názvu ostrova. Údajně si ho první námořnici, kteří zde přistáli, spletli s krysou a dali ostrovu jméno Ratan podle anglického Rat, tedy krysa. Dlužno dodat, že zde občas můžete spatřit opravdovou krysu, což možná také souvisí s námořníky, neboť tam, kde někdy zakotvila námořnická loď, tam se často vylodili nejen námořnici, ale z podpalubí také krysy, které je vždy na plavbě doprovázely.
A když už jsme začali se savci, tak aby byl jejich výčet úplný, nesmíme zapomenout na netopýry. Údajně zde sídlí hned tři druhy. Spatříte je zejména za letu, když si bude na terase vychutnávat klidný večer. Pozoruhodným způsobem je život netopýrů na ostrově spjat s banány. Netopýři jsou milovníci banánů, takže pokud nestačíte banány zavčasu sklidit, udělají to netopýři za vás. I když si trs banánů utrhnete a zavěsíte dozrávat na terasu, je lépe je na noc přikrýt igelitovým pytlem. Netopýři mají mlsné jazýčky, a pokud vám nějaký banán přes noc dozraje, mohlo by se stát, že bude ráno okousaný. Netopýři jsou však dobří hospodáři, a tak se o tuto svoji pochoutku pečlivě starají ještě dříve, než dozraje. Patří totiž údajně k nejlepším opylovačům banánů, lepším než hmyz nebo kolibříci.
Dalším savcem jsou vačice. Toto malé plaché zvíře jsme zde zatím nespatřili. Měli jsme však štěstí na pásovce a na nosála. Někteří místní sice tvrdí, že se nejedná o nosála, ale jde o větší druh vačice, naše krátké setkání však nestačilo na dostatečnou identifikaci. Snad budete mít větší štěstí, až sem přijedete.
Vynechat nelze ani savce, žijící ve vodě. Především jde o delfína skákavého. Při projížďce na lodi po volném moři ho můžete snadno potkat i v hejnech, čítajících několik kusů. Zvědavě vyskakují nad hladinu a chvíli vás mohou i doprovázet. Existují i historické zmínky o výskytu kapustňáka. Toho se však raději vypravte hledat na Floridu, třeba až poletíte domů z Roatánu, vezměte to přes Miami, tam je kapustňáků dostatek. Delfíni show lze vidět v Anthony Keys resortu.
Nepřehlédnutelní jsou toulaví psi. Nejsou sice původními obyvateli ostrova, ale rozhodně už patří mezi zdejší divoce žijíci savce.
V zoologických zahradách a nejrůznějších zvěřincích mají téměř vždy nějakou opici. Nejčastějším obyvatelem je bělohlavá malpa kapucínská – velmi krotká a velmi zvědavá opice. Volně puštěné malpy mají v Gumbalimba parku. Dávejte si pozor, co není přivázané, to vám ukradnou. Se slunečními brýlemi, které sundali návštěvníkům z hlavy, by si jistě již mohly otevřít obchůdek u cesty.
Ptáci
Na kvetoucích okrasných rostlinách budete potkávat kolibříka. Tento malinký ptáček, neustále doplňující energii především z červených květů, je nejtypičtějším ptačím obyvatelem zdejších džunglí a zahrad. Pokud si umístíte na terase krmítko, bude vaším stálým hostem. Ptáků zde žije velké množství a z okolních stromů se neustále ozývají nejrůznější druhy ptáků. Pro pozorovatele a fotografy ptáků je to zde hotový ráj. Z těch druhů, které budete potkávat nejčastěji, zmíníme především datla, nepřehlédnutelný je kondor, velmi časté jsou volavky nebo vlhovec. V zoologických zahradách chovají nejčastěji papoušky ara a nádherné tukany.
Plazi
Největším plazem je zcela jistě aligátor. Nechodí tu však běžně po vesnických cestičkách. Pokud chcete nějakého spatřit, musíte se vydat až do nejvýchodnějších částí ostrova. Největší šanci máte na ostrově Morat, kde je veliká mořská laguna, z jejíž klidné hladiny vždy vyčnívá nějaká ta aligátoří hlava. Dalším velikou ještěrkou je leguán zelený a leguán černý. Jeden z druhů černých leguánů je endemickým roatánským druhem. Ve volné přírodě spatříte zeleného leguána jen velmi těžko, neboť je oblíbenou místní gastronomickou specialitou. Zdejší obyvatelé nám vysvětlili, že černí leguáni se nejedí tak často, neboť jsou velmi užiteční. Prý totiž požírají hadí vejce. Těžko soudit, zda opravdu černý leguán sežere více hadích vajec než jeho zelený kolega, nicméně určitě máte daleko větší šanci spatřit černého leguána ve volné přírodě. Zelené leguány lze pozorovat v počtu několika stovek kusů na leguání farmě.
Z plazů nelze vynechat takřka domestikovaný symbol Roatánu – mlaskajícího gekona, poskakující prehistorickou příšerku – baziliška, kterému místí obyvatelé říkají monkey lala, a všudypřítomnou krásně zeleně zbarvenou malou ještěrku s názvem anolis modrý.
Na ostrově žije také více než deset druhů hadů. Jedovatý je pouze jeden a to korálovec roatánský. Je to velmi plachý had a těžko se hledá. Nejlepší obranou proti tomuto plazovi je dobře koukat, kam šlapete. Pokud ho přímo neohrozíte, zcela jistě raději uteče, než by do vás kousal. Potkat můžete i nějakého škrtiče, nejčastější jsou krajty. Netahejte ho za ocas, tváří se u toho naštvaně a zamračeně.
Výčet plazů zakončíme želvami. Na břehu je asi nespatříte, ale budete-li mít štěstí při potápění, můžete je vidět, jak se pasou na dně mořském, nebo je při plavbě lodí uvidíte, jak se na hladinu vyplavaly nadechnout.
Motýli
Kromě kolibříků zde přelétají z květu na květ také motýli nejrůznějších barev a tvarů. Do sítěk je dnes už nikdo nechytá, ale „lovce“ s fotoaparátem tu můžete potkat velmi často. Každé roční období zde lze pozorovat jiné druhy motýlů. Odborný výklad vám rádi v motýlích zahradách. Jedna z největších je v parku Mayan eden, kde mají i jedny z největších druhů denních motýlů na světě.
Život na dně mořském
Ačkoli si ryby vysloužili samostatný článek, výčet mořských živočichů tím rozhodně není u konce. Především nezapomeňme na nejrůznější mlže, plže, hlavonožce, hvězdice a konec konců i samotné korály.
Připomeňme si pár kapitol z biologie. Mlž má dvoudílnou schránku, která se nazývá lastura (škeble), plž má jednodílnou schránku, zvanou ulita. Krab má klepeta různé velikosti a chodí na stranu. Na Roatánu se z větších krabů vyskytuje zejména modrý krab, kterého můžete spatřit i na souši, a ve větších hloubkách v moři žije krab královský, kterého můžete spatřit většinou jen na talíři. Humr je takový mořský rak s velmi silnými klepety, langusta klepeta nemá, ale má veliká tykadla. A na talíři je také výborná. Dobrou chuť.
Aktualizace 2017:
Stále objevujeme nová a nová zvířata a nezvládli bychom tuto stránku pořád aktualizovat, takže se s dalšími zdejšími zvířecími obyvateli můžete seznámit v albu na našem Facebooku - Zvířata na ostrově Roatán. Najdete tam i lenochoda Ronalda.