Stojí za vidění. Ale jen jednou :-)
Když v roce 1787 plula ve svém korábu ruská carevna Kateřina Veliká na inspekční návštěvu Krymu, nechal podél Dněpru namalovat její přítel (a prý i milenec) hrabě Grigorij Potěmkin kulisy vzkvétajících vesnic, čímž chtěl carevnu a její doprovod přesvědčit o tom, jak skvěle se žije v guberniích, jež mu byly svěřeny do správy. Není zcela zřejmé, jak moc se mu to podařilo, ale předpokládáme, že carevna tento čin náležitě ocenila a hrabě Potěmkin díky svým kulisám navždy vstoupil do dějin a patrně i do carevniny ložnice.
Až uvidíte Mahogany Bay, zjistíte, že hrabě Grigorij byl se svými kulisami jen začínající přízemní amatér. Mystifikace, jež je zde vybudována především pro americké turisty přijíždějící v rámci okružní plavby, se totiž nepodobá vůbec ničemu, co ve skutečnosti ostrov Roatán reprezentuje. Ta mystifikace se jmenuje Mahogany Bay Cruise Center. Domy, jaké nikde jinde na ostrově nenajde, jsou zde vystavěny kolem náměstíčka (snad jediného na Roatánu), jež má ve svém středu jedinou městskou Roatánskou kašnu. Toto turistické centrum je spojeno s nedalekou pláží sedačkovou lanovkou (!!!), zřejmě jedinou lanovkou na světě, jejíž nástupní a výstupní místo se nacházejí ve stejné nadmořské výšce. Pěšky je to po asfaltovém chodníku pod lanovkou na pláž asi tři minuty, tedy určitě rychleji, než lanovkou, ale kdo by se nesvezl, když už to tady stojí. Pokud si uvědomíte, že touto vstupní branou přijede na Roatán více než půl milionu turistů ročně a velká většina z nich z celého Roatánu neuvidí nic jiného, než tento kýčovitý paskvil, je to trochu chmurná představa. Naštěstí zde na ně „číhá“ řada mikrobusů a taxikářů, kteří se snaží některé z turistů ulovit a odvést je na nějaké jiné místo Roatánu, aby i zde utratili alespoň část svých dolarů. Nemyslete si ale, že se jedná o nezištný počin, jímž by chtěli tito přepravci přispět k poznávání skutečného Roatánu – inkasují totiž za každého přivezeného zákazníka tučnou provizi od majitele příslušné restaurace, rezortu nebo jiné atrakce, na kterou je dopraví. Jak vidíte, turistický průmysl se zde docela rozrůstá. A koneckonců, buďme za to rádi. Místní obyvatelé tak nalézají zdroj obživy a nejsou nuceni se uchylovat ke krádežím nebo obchodem s drogami.
A v odpoledních hodinách se turisté opět nalodí, pláže a restaurace se vylidní, obchody na náměstí se zavřou a z Mahogany Bay Cruise Center se až do příštího příjezdu cruiseru stává město duchů.
Mahogany Bay určitě stojí za prohlídku, ale ne více, než jednou. Asi to není místo, které vám přiroste k srdci a kam se budete rádi vracet. Jde spíše o raritu, kterou stojí za to vidět a možná se i pobavíte, když na vás někdo vyjukne z papundeklového dvoumetrového dortu. Pokud si tuto zvláštnost nechcete nechat ujít a užít si ji v plné parádě, rozhodně navštivte Mahogany Bay v den, kdy zde zakotví alespoň jeden z těchto plovoucích paneláků. Vychutnáte si tak nejen turistické řádění těchto moderních mořeplavců, ale majestátnost jejich lodě.
Není to ale jediné místo na Roatánu, kde kotví cruisery. Menší přístaviště je i poblíž Coxen Hole, kde kotví obvykle jen jedna loď. Odtud jsou turisté přepravováni zejména na West bay a přilehlé atrakce. Milovníci liduprázdných pláží by si měli raději zjistit, kdy do přístavu v Coxen Hole připlouvá tento plovoucí hotel, neboť se tím přeci jen zvýší obsazenost pláží na West Bay a i ostatní atrakce (např. Gumbalimba Zipline) mohou mít v této době poněkud větší nával. Ten však zhruba kolem poledne postupně opadá a v odpoledních hodinách se vše zase pomalu vrací do obvyklého stavu „nikde nikdo“.