Nakupování na Roatánu
Kolik co stojí a jak se nakupuje?
Na Roatánu fungují obchody stejně jako u nás doma. Jsou zde klasicky vypadající supermarkety s vozíkama a vy jezdíte mezi regály, které jsou plné zboží. Pak přijedete s vozíkem k pokladně, kde čte slečna čarové kódy laserovou čtečkou a vy pak zaplatíte kartou...
Ne, neděláme si legraci a úmyslně to sem píšeme takto.
Už tolikrát jsme odpovídali na otázky typu "Kde budu nakupovat, aby to bylo hygienické?", "Budu muset smlouvat a hádat se o ceny?", "Jsou potraviny zdravotně nezávadné?", "Mají tam vůbec pitnou vodu?", "Znají kromě banánů i nějaké jiné jídlo?", že je lepší dalším dotazům tohoto typu předcházet.
Koupíte zde všechno, pouze ceny se mírně liší. Při nákupu samotném však nebudete mít žádný problém, protože kurz Koruna/Lempira je téměř přesně 1:1. Džusy jsou levnější, mléko je dražší, rum je levnější, sýry jsou dražší, pivo je za podobnou cenu jako v Česku.
V malých obchodech nejsou u zboží ceny uvedeny a sdělí vám je až při placení. Pokud vám to vadí, můžete nakupovat v supermarketu. Pokud vám to nevadí, zaplatíte víc než místní Roatánci, obvykle však podobnou cenu jako v supermarketu.
V obchodech se tady nesmlouvá. Roatánci to prostě nemají ve zvyku. Nebudete-li akceptovat dvojnásobnou cenu ananasu, než zaplatila černoška před vámi, tak prostě odejdete bez něj.
V supermarketech standardně akceptují embosované platební karty EC/MC a VISA nebo hotovost (LPS nebo USD). Pokud zaplatíte hotově dolary, dostanete zpět opravdu velmi mnoho bankovek různých barev a převažovat budou ty červené. To jsou bankovky hodnoty 1 LPS (1 Kč) a jsou zde oblíbené mezi místními dětmi, které často fungují jako nosiči pytlíků (ano i igeliťáky tady bohužel mají) s nákupem od obchodu k vašemu autu.
V restauracích akceptují většinou pouze hotovost a zaplatíte Lempirami nebo Dolary. Ceny v restauracích se velmi liší, ale nikde nejsou nijak přemrštěné.
Kupovat ovoce a zeleninu v klasickém obchodě se nevyplatí. K nám do Czech Village
jezdí pravidelně dvakrát týdně zelináři, u kterých koupíte cokoliv za výrazně nižší
cenu než v supermarketu ve městě.
Nákup čerstvých ryb v přístavu si nenechte ujít.
Ryby, stejně tak jako krevety, kuřata a další koupíte ve zmraženém stavu v obchodě. Každopádně si ale zajeďte přímo do přístavu (vysvětlíme vám kde přesně to je), kde nakoupíte mnoho druhů čerstvých ryb za daleko lepší ceny. Usměvavé dámy vám ochotně poradí a vy si dopřejete skvělý zážitek večerního grilování. Garantujeme vám, že něco tak dobrého jako čerstvého Groupera nebo Red snappera jste ještě nejedli.
Obvyklé ceny
Pro orientaci uvádíme obvyklé ceny, za které na ostrově nakupujeme v supermarketu
Eldon ve městě Frech Harbour. Ceny uvádíme přepočítané na Kč za evropské jednotky.
Na ostrově jsou obvykle používány libry pro váhu a galony pro objem (pound/libra
- přibližně 0,5 Kg, galon - necelé 4 litry).
Eldon - supermarket ve French Harbour
Toustový chléb - 40 Kč (balení)
Normální chléb - nelze koupit
Juice v plechovce - 10 Kč
Juice - 20 Kč
Mléko - 35 Kč
Balená voda - 10 Kč
Mražené kuře - 60 Kč (kilo)
Chlazená kuřecí stehna - 40 Kč (kilo)
Šunka - 300 Kč (kilo)
Vejce - 3 Kč (kus)
Jogurt - 18 Kč
Špagety - 8 Kč (menší balíček 200g)
Těstoviny (vrtule) - 46 Kč (větší balíček)
Olivový olej - 180 Kč (litr)
Rýže - 20 Kč (kilo)
Brambory - 30 Kč (kilo)
Cibule - 26 Kč (kilo)
Banány - 14 Kč (kilo)
Opalovací krém - 150 Kč
Sprej proti hmyzu - 140 Kč
Aktualizace 2017:
Ceny potravin se mění, jako všude na světě. Zde na ostrově je výhodou to, že je kurz místní měny téměř stále 1:1 s českou korunou. Ceny u zboží jsou tedy vlastně v korunách a dobře se v tom orientuje. Při našich nákupech ve zdejším supermarketu občas fotíme ceny běžných potravin a umísťujeme do tohoto alba - Roatán - ceny základních potravin.