Karibik dovolená - French Key

Na návštěvu soukromého ostrova se nejezdí každý den. Takže na kraťasech nažehlete puky, vyleštěte kroksy a jde se na to – nádherný resort Little French Key vás očekává. Ještě dříve než se vypravíte na tento skutečný ráj na zemi, dovolte nám krátký kurz z etymologie.
Uděláme si trochu pořádek v místním jazykovém babylónu. Kdybychom chtěli doslovně přeložit název Little French Key do češtiny, vyšel by nám z toho Malý francouzský klíč. Jak známo, francouzský klíč je zámečnický nástroj s nastavitelnou velikostí, takže jde vlastně o takový zmenšený hasák - hezky česky je to Hasáček. To je sice pěkný překlad, ale jak správně tušíte, poněkud nepřesný. Anglické slovo „key“ v tomto případě neznamená klíč, ale ostrůvek. Což vzniklo z rovněž anglického „cay“, kam se toto slůvko zatoulalo ze španělštiny. Španělé si zase svoje „cayo“ vypůjčili od indiánů Taino. No a indiáni Taino jsou etnikum, které patří do skupiny Arawaků. Těch stejných Arawaků, kteří možná stáli i u zrodu slova „barbecue“ a kteří obývali Velké a Malé Antily – tedy Karibik. Je tedy načase opustit eurocentrické báchorky o tom, že matkou všech jazyků je latina lehce říznutá řečtinou, a přiznat si, že zdrojem veškeré moudrosti jsou Taínové a jejich domovina - Karibik. Ať už tento fakt přijmete, nebo ne, nic to nemění na skutečnosti, že anglické „key“ i „cay“ mají stejný význam jako španělské slovo „cayo“ a v místních názvech se pro dokonalé zmatení amatérských etymologů (jimiž jste se právě stali) používají všechny tři tyto tvary. A správný překlad do češtiny zní: menší písečný ostrůvek, vzniklý na korálovém reefu. Máme to pěkně dlouhé v tom našem rodném jazyce, neboť čeština se na rozdíl od angličtiny a španělštiny od Arawaků nepoučila, což zřejmě souvisí s tím, že na Macháči není korálový reef. A aby tomu babylónu bylo dokonale rozumět, dali si majitelé rezortu Little French Key do svého znaku klíček.

Opusťme raději jazykovědné okénko a vypravme se na ostrov. Ostrovní rezort se nachází východně od městečka French Harbor. Pokud přijíždíte od České vesnice, sledujte před Frech Harborem ukazatele u silnice a řiďte se jimi, zavedou vás bezpečně až k rezortu. Cesta je stejná, jako na leguání farmu, která je jen pár set metrů za rezortem.
Celý komplex má dvě části – novou pobřežní restauraci Frenchy’s 44 a vlastní resort, který se nachází na menším ze dvou nevelkých ostrůvků (ten větší se jmenuje Big French Key) asi 400m od pobřeží. Restaurace má dvě terasy, z nichž jedna je postavena přímo podél pobřeží. Hned vedle restaurace vás očekává převozník, jenž vás za 10USD převeze rovnou do ráje. I na ostrůvku v rezortu je restaurace s barem, kolem níž se rozprostírají menší pláže s lehátky a palapami. Lehátko si můžete dát přímo do moře, můžete se na něm válet na bílé písečné pláži nebo si ho přesunout do stínu vzrostlých stromů. Případně bude-li vám polstrované lehátko nepohodlné, můžete umístit své tělo do houpací sítě, pomalu se klimbat v rytmu příboje a celý svůj intelektuální potenciál soustředit na pozorování malého ptáčka lesňáčka proužkobokého (Dendroica virens), sedícího nad vámi v koruně stromu. Už hodinu se ani nepohnul a v brzké době na tom nehodlá nic změnit.

Až budete touto činností zcela vyčerpáni, můžete si zajít na pivko do baru postaveného nad přístavním molem. Na jeho zastřešené terase záměrně chybí kus zábradlí, aby ti z vás, kterým dělá chůze ze schodů potíže, mohli skočit z baru rovnou do moře. A pivko si vezměte s sebou. Přímo v moři jsou barové stolky se stříškou z banánových listů, kde si můžete v klidu dopít zbytek lahodného moku. Přejeme vám příjemný zbytek pracovního dne.
Aktualizace 2015:
Ostrůvek se za poslední rok trochu rozrostl. Dosypáním písku na pobřeží v jižní části vznikly nové pláže. Také zde vyrostla nová pizzerie v těsné blízkosti rovněž nového výběhu pro lva. Gepard od loňského roku trochu povyrostl a chodí se pravidelně kolem poledne koupat. Ukázalo se, že skoky do moře z prvního patra pobřežního baru jsou vyhledávanou atrakcí a tak zde ještě přibylo několik možností, kterak sebou třísknout o mořskou hladinu při pádu z výše tří metrů. O něco těžší je také dosáhnout příznivějšího vstupného. V době, kdy na Roatánu zakotví cruiser, to ani nezkoušejte. Ostrůvek je většinou plně obsazen obyvateli těchto plovoucích hotelů. Nejlepší je pro návštěvu zvolit pátek nebo sobotu. V tyto dny je od všech požadováno vstupné 20USD za dospělého a 10 USD za dítě. Každopádně se to ale vyplatí, Little French Key má co nabídnout. Je zde extrémně průzračná voda, velmi pěkně upravené pláže, nejhezčí zoo na ostrově se spoustou opiček a papoušků, chovají zde i tukany, outloně, rosomáka, již zmíněné kočkovité šelmy a celou řadu dalších zvířat.