Šnorchlování na Roatánu
Celé je to velmi snadné – autem pojedete na West Bay, pak pěšky po pláži až na nejzápadnější cíp ke skalnaté stěně u rezortu Grand Roatán. Zde odložíte vše kromě plavek a nasadíte šnorchlovací výbavu – tedy šnorchl, masku a ploutve. Zacouváte do vody (máte na nohách ploutve a v těch se na souši dopředu chodí opravdu velmi těžko). Až vám bude voda alespoň po pás, tak si plivnete na skla masky a hezky to rozšudláte, aby se vám maska nemlžila. No a následně se celí uvelebíte na vodní hladině, koukáte pod sebe a funíte do šnorchlu. Plavete takto od břehu asi 30 m a ocitnete se nad nádherným světem korálového útesu. Korály zde vytvářejí překrásnou bohatě členěnou podmořskou krajinu, která poskytuje skrýše nepřebernému množství nejrůznějších ryb.
Pozorováním korálů a ryb můžete ležíce na hladině trávit opravdu mnoho času. Nejroztodivnější tvary korálů nabízí nevyčerpatelný zdroj pro vaši fantazii a umožňuje vám nalézat pod hladinou útvary, které znáte ze svého „suchozemského“ života. Spatřit zde můžete malé stromky, větvičky, jelení parůžky, někdo tu uvidí kopce, hory či náhorní plošiny a jindy to zase vypadá, jako by si zde nějaký veliký podmořský tvor odložil svůj mozek. A mezi tím vším proplouvají ryby hrající všemi barvami, nejrůznějších velikostí a tvarů. Některé jsou pruhované, jiné mají zobák jako papoušek, některé plavou osamocené a neustále oždibují korály, jiné ve velikých hejnech proplouvají údolími v podmořské krajině. V tomto okamžiku také pochopíte, proč vám zkušenější kolegové doporučovali jít šnorchlovat v tričku. A to zejména když jste u moře první či druhý den. Vaše záda jsou totiž nad hladinou nemilosrdně bombardována slunečními paprsky a večer jejich účinek velmi silně pocítíte.
A když už jsme u těch dobrých rad, tak z jedné učebnice šnorchlování vám zde ocitujeme doslova velmi důležitý poznatek: „nepouštějte se do šnorchlování, pokud je na vodní hladině silnější vrstva ledu, šnorchlovací trubice pak nemusí správně fungovat“. Tak prosím vás bacha na to. Jednu skutečně užitečnou radu Vám ale přeci jen dáme – ta věc, kterou jste si nasadili na oči a nos se nejmenuje potápěčské brýle, ale je to potápěčská maska. Potápěči se to zde totiž jen hemží a budete-li tomu říkat brýle, klesnete v jejich očích na úroveň neznalých amatérů . Tak si prosím pamatujte – když to má nos, je to maska. Brýle používají pod vodou závodní plavci.
Ale zpět pod vodu - West Bay není samozřejmě jediným místem, kde můžete se šnorchlem pozorovat krásy podvodního světa. Nádherných šnorchlovacích lokalit je zde celá řada. K některým se dá snadno doplavat, jiná jsou dosažitelná třeba i na kajaku a k některým se jezdí na lodi. Je jen na vás, zda sem přijedete některé z těchto lokalit na vlastní oči vyzkoušet a třeba se vám podaří pro nás ostatní nějaké nové zajímavé místo objevit.