Skutečný Roatán
Zatímco městečka a vesnice na západní straně ostrova jsou již více či méně postižena turistickým ruchem, jsou zde stále místa, která si zachovávají svůj původní ráz, a my jen doufáme, že jim to ještě dlouho vydrží.
Oak Ridge – hlavní město východní municipality Jose Santos Guardiola – je jedním z nich. Pokud chcete vidět toto město v plné kráse, podívejte se na něj tak, jak ho vidí většina jeho obyvatel během své každodenní činnosti – tedy z moře. Převládající živností obyvatel Oak Ridge je totiž rybolov nebo provozování vodního taxi. Tráví tak většinu dne na moři nebo u moře a tomu je přizpůsobena i místní architektura. Zatímco směrem od pobřeží do džungle se město příliš nerozpíná, tak na pobřeží je zastavěný snad každý centimetr půdy, ze kterého je přístup do vody. A nejen na pobřeží, ale také na přilehlých ostrůvcích. Je zde i řada domů, které jsou přístupné pouze z moře a „suchou nohou“ se k nim vůbec nedá dostat. Domy jsou postaveny většinou na dřevěných kůlech a zasahují z části do moře. Obvykle jsou docela malé, ale zatímco velikost zjevně nehraje významnou roli, barevnost je pro zdejší obyvatele viditelně velmi důležitá. Ostatně barevnost je typickým znakem celého Karibiku a netýká se pouze samotných domů, ale i oblečení, jež vyprané plápolá ve větru na šňůrách, které jsou nataženy všude, kde to jen šlo. Konkurovat jim mohou pouze dráty elektrického vedení, jejichž spleť je typickým znakem místních ulic.
Přirozeným dopravním prostředkem se zde stala loďka, kterou zde má snad každý obyvatel. Snadno zde spatříte i sotva osmileté kluky, jak řídí motorovou loď a vzhledem k tomu, že místní obyvatelé jsou schopni připevnit cokoli, co točí lodním šroubem, k čemukoli, co plave, je řada jejich výtvorů na hony vzdálena naší představě o mořském člunu. Není ale důvod nedůvěřovat jejich dlouholetým „námořnickým“ zkušenostem. Skutečně to všechno plave a i školou povinný kapitán vás rychle přesvědčí o tom, že je zkušený mořský vlk. Není to ale tak, že by si tady užívali nějaké Dva roky prázdnin. Budete překvapeni, jak vážně zde berou školní docházku, takže se nejedná o žádné záškoláctví, ale jen ve svém volném čase vylepšují rodinný rozpočet. Koneckonců nebylo by nic divného, kdyby „kapitánské“ zkoušky a základy rybolovu byly součástí základního vzdělání každého Roatánce.
Cesta z Czech Village je velmi snadná. Na molu nasednete na loď a přes záliv se vydáte k Jonesville. Poplujete podél pobřeží dál na východ - hned následující záliv odděluje Jonesville od Oak Ridge. Po překonání tohoto zálivu dorazíte ke dvěma menším a mírně zchátralým rezortům, za nimiž následuje „vstupní brána“ do největší lodní dopravní tepny těchto roatánských Benátek. Ocitnete se v padesát až sto metrů širokém kanálu, vytvořeném Roatánem a dvěma malými ostrůvky, táhnoucími se podél pobřeží. Obě strany kanálu jsou obsypány domky, kotvícími loděmi, obchůdky, které jsou přístupné přímo z moře a dokonce i kostelík zde má molo. Užívejte si tohoto nefalšovaného Roatánu a až se budete vracet zpět do Czech village, můžete se zastavit v Pukys na oběd, nebo alespoň na pivo.
Celý výlet trvá asi jednu až dvě hodiny, což závisí zejména na tom, zda dojedete až na samý konec Oak Ridge. Lze ho tedy snadno spojit z cestou do mangrovového kanálu v Jonesville Point a prohlídkou zátoky u Czech Village. Nebo si můžete cestu protáhnout až na východní konec ostrova až na Pigeon Cays.