Robinsonovy ostrůvky v Karibiku
Zcela na východě na ostrov Roatán bezprostředně navazují další tři menší ostrovy: Svatá Helena, Morat a Barbareta. Kolem pobřeží těchto ostrovů se táhne podobně jako podél celého Roatánu pás korálového útesu - Morat Wall a Barbareta Wall – který na dvou místech vystupuje nad mořskou hladinu v podobě malých malebných ostrůvků – Pigeon Cays. Větší z nich je asi 100 metrů dlouhý a v nejširším místě asi 30 metrů široký. Přibližně polovina ostrůvku je porostlá vegetací, převážně palmami, zbývající část je písčitá pláž.
Ostrůvky jsou velmi častým cílem výprav nejen potápěčů, ale i všech dobrodruhů, kteří si chtějí na vlastní kůži vyzkoušet, jaký pocit asi musel mít námořník z pirátské lodi, když byl pro neposlušnost kapitánem lodi vysazen na nějakém podobném malém kousku země. Pravda je, že to není úplně ono, neboť Berbareta je na dohled a zdatný plavec by tuto vzdálenost necelých tří kilometrů snadno překonal. Zejména, když si po cestě může několikrát odpočinout. Korálový útes zde totiž vytváří nejen tyto dva ostrůvky, ale i řadu mělčin, takže není neobvyklé, že plujete lodí na ostrůvky a nedaleko od vás někdo jen tak stojí uprostřed moře po kolena ve vodě na některé z těchto mělčin.
I zvířatům se podařilo nějakým způsobem tuto vzdálenost překonat, takže jsme zde potkali například i malého leguánka. Ten asi neplaval tři kilometry v moři, ale spíš sem přijel jako černý pasažér některou z lodí. V každém případě si za tuto odvahu zasloužil odměnu v podobě čerstvé sladké pitné vody. Takovému námořníkovi by sice více slušela řádná dávka rumu, ale v leguáním světě je evidentně preferovanější voda, což dával najevo hlasitým mlaskáním – zřejmě mu velice chutnalo. I Marek, který nás sem přivezl, potvrdil, že tento místní obyvatel je jeho starý známý a pokaždé, když sem přijede, tak leguánek přiběhne a zcela jasně dává najevo, že něco dobrého k snědku by mladému trosečníkovi určitě bodlo. Prostě jsou kamarádi.
Pár desítek metrů od pobřeží ostrova směrem na jih je jedno z velmi krásných míst, vhodných pro šnorchlování. Stačí odplout lodí kousek od břehu, skočit do vody a kochat se podmořskou krásou. Těsně pod hladinou se zde nachází velmi zajímavý šnorchlovací terén, kde korály vytvářejí úžasně členitou, různorodou krajinu, obývanou neuvěřitelným množstvím krásných, docela velkých a rovněž pestrobarevných ryb. Nezapomeňte ale, že šnorchlování je poněkud zrádné, neboť plavete na hladině a na záda vám celou dobu pálí slunce, aniž byste to pociťovali, neboť jste neustále omýváni mořskou vodou. Překvapení přichází až večer, kdy také pochopíte, proč většina domorodců šnorchluje v tričku.
Cestu na Pigeon Cays lze spojit s plavbou kolem jižního pobřeží z Czech Village kolem Jenesville, OakRidge, Calabash Bight a kolem ostrova Svaté Heleny až na Pigeon Keys. Také sem pořádají plavby z Marble Hill Farms nebo Paya Bay na severní straně ostrova. Přes mangrovový kanál na východě Roatánu s vámi proplují k ostrovu svaté Heleny a odtud opět dál k Barbaretě a na Pigeon Cays.