Když se řekne Karibik
Co si vlastně většina z nás vybaví, když se řekne Karibik? Nebo když zaslechnete, že někdo byl u Karibského moře nebo na Karibských ostrovech? Kde to je a co do Karibiku vlastně patří? A jaký obraz nejčastěji naskočí v naší představivosti, když se řekne Karibik?
Karibik
Stačí jen lehce přivřít víčka a většině z nás se vynoří obraz bělostného písečného pobřeží s mírně nakloněnou palmou a tyrkysově modrou neuvěřitelně průzračnou vodou. Ty palmy jsou vlastně nejméně dvě a mezi nimi je zavěšena houpací síť. Z plážového baru na pozadí se ozývá pomalé a houpavé reggae, za jehož doprovodu barman míchá vaše daikiri. Zvuk hudby je lehce podmalován šploucháním moře, které v rytmu hudby pomalu omývá písčitou pláž. Naše představy se obvykle liší jen v detailech. Někdo má v této své reklamě na pohodu trochu více slunce, jiný více moře, hlasitější hudbu, místo barmana krásnou barmanku a pohupování v houpací síti lze v případě nouze nahradit i pohupováním na přední palubě luxusní námořní jachty.
Karibské ostrovy
A jak se to krásné místo jmenuje? Mezi nejznámější ostrovy patří Kajmany, Haiti, Jamajka, Kuba, Portoriko, Dominika, Martinik, Bahamy, Barbados, Grenada, Trinidad, Tobago a samozřejmě také Roatán. Všechna tato jména ostrovů jste už určitě někdy zaslechli a jsou synonymem exotické dovolené v tropických karibských oblastech.
Pokud bychom chtěli být zeměpisně přesní, tak Karibská oblast je tropické území tvořené Karibským mořem a třemi skupinami ostrovů – Velké Antily, Malé Antily a ostrovy Středoamerického pobřeží. Velké a Malé Antily je řetězec ostrovů, které obepínají Karibské moře na severní a východní straně. Z jižní strany je Karibské moře lemováno jihoamerickými státy Venezuela a Kolumbie a od Tichého oceánu je odděleno Panamskou šíjí a středoamerickými státy Panama a Kostarika. Na západě omývají jeho vody pobřeží států Nicaragua, Honduras, Guatemala a Belize. Na západní straně jej odděluje poloostrov Yucatan od Mexického zálivu.
Chcete-li se zorientovat na mapě, podívejte se na naši Google mapu Karibiku, kde jsme jako střed Karibiku stanovili Českou vesnici na Roatánu, jak jinak :-)
Největší a také nejznámější jsou ostrovy, patřící do soustroví Velké Antily, kam patří Kuba, Hispaniola, Jamajka a Portoriko. Ostrov Hispaniola příliš v povědomí nemáme. To proto, že je to jediný ostrov, který se jmenuje jinak, než stát, který se na něm rozkládá. A v tomto případě jsou to hned státy dva -Haiti a Dominikánská republika. Někdy jsou k Velkým Antilám řazeny i Kajmanské ostrovy a Navassa. Kajmanské ostrovy nejsou samostatný stát, ale závislé území Velké Británie. Obdobně Portoriko a neobydlená Navassa spadají pod vládu Spojených států amerických.
Také Malé Antily jsou početná skupina malých ostrůvků, na kterých se rozkládá jednak několik nezávislých státu, a také závislá území, spadající pod vládu Velké Británie, Nizozemska, Francie a USA. Ostrovy se dělí do dvou skupin – závětrné Antily a návětrné Antily. Toto dělení ale není jednotné a v neanglicky hovořících zemích je rozdělení jiné, než v anglicky hovořících zemích.
Velká Británie má v Malých Antilách tři závislá území: Anguilla, Britské Panenské ostrovy a Montserrat. Nizozemské Království zde vlastní šest závislých území: Aruba, Curaçao, Bonaire, Saba, Svatý Martin a Svatý Eustach. Francie má takováto území čtyři: Guadeloupe, Martinik, Svatý Martin a Svatý Bartoloměj a konečně pod vládu USA patří Americké Panenské ostrovy.
Nezávislými státy na Malých Antilách jsou Antigua a Barbuda, Barbados, Dominika, Grenada, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny a konečně Trinidad a Tobago.
Třetí skupinou ostrovů jsou ostrovy, které se nacházejí u pobřeží Střední Ameriky. Nejseverněji leží Mexický Cozumel. Jižně od něj se naleznete korálové ostrůvky podél pobřeží Belize. V této skupině ostrovů se nachází také vítěz ankety o nejkrásnější ostrov světa podle čtenářu TripAdvisoru, kterým se stal Ambergris Caye. Podél Honduraského pobřeží se rozprostírají Islas de la Bahia (Bay Islands) jejichž součástí je perla Karibiku – ostrov Roatán.
Život v Karibiku
Vraťme se teď zpět za přivřená víčka do houpací sítě ke sklence daikiri. Každý stát, národ nebo území se snaží svoji významnost podtrhnout tím, co dal ostatnímu světu. Zdálo by se, že poměrně chudé a technologicky nevyspělé země této oblasti nemohou světu dát nic významného, ale je to omyl. Celý svět sem jezdí relaxovat a věřte tomu, že bez místních obyvatel by to nešlo. Oni jsou ti, kteří zde udávají životní rytmus. To daikiri vám opravdu musí míchat zdejší barman. Bude to dělat velmi pozvolna a dostanete ho s naprostou přesností jen o pár vteřin dříve, než by vás napadlo, že to trvá příliš dlouho. Bez jejich jídla, hudby, míchaných nápojů a neustále přívětivých úsměvů by to prostě nešlo. Odpočívat v pohodě je umění a celý Karibik jsou jedny velké relaxační lázně.
Samozřejmě to neznamená, že zde nelze odpočívat aktivně. Nepřebernému množství aktivit, kterým zde můžete holdovat, jsme věnovali dokonce samostatný článek. Takže nudy se obávat opravdu nemusíte.
Ve výčtu typických vlastností Karibiku nesmíme zapomenout na všudypřítomnou barevnost, které je typická zejména pro místní architekturu a uplatňuje se i v módě či módních doplňcích. Zvláštní pozornost si zaslouží také karibský rum, známý po celém světě a velmi charakteristická je i zdejší hudba. Zkrátka je mnoho věcí, pro které stojí za to, do tohoto koutu světa zavítat a vyzkoušet si je na vlastní opálenou kůži…
Zpět na Roatán
Celý tento web je psán lidmi, kteří stáli o zrodu České vesnice na Roatánu. Pro nás se stal Roatán středem Karibiku a výchozím místem pro cestování po mnoha okolních zemích a ostrovech. Možností je zde tolik, že jistě ani nestihneme vše. Všechny další články v části webu „Vaše dovolená“ pojednávají zejména o ostrově Roatán, zdejších atrakcích, zajímavých místech, aktivitách, tipech všeho druhu a také o výletech, které lze z Roatánu uskutečnit, protože zde jste skutečně uprostřed části světa, kterou stojí za to poznat.