Letadlem k Mayům
Město Copán je jednou z nejvýznamnějších mayských památek. Po městech Dzibilchaltún a Tikal bylo třetím největším městem v klasickém období Mayské civilizace. Nachází se ve stejnojmenném departementu Copán v severozápadním Hondurasu kousek od dnešní hranice s Guatemalou. Těsně po roku 800 n.l. zde žilo přibližně 12 000 - 18 000 obyvatel.
Výlet do Copánu lze podniknout přímo z letiště na Roatánu malým letadlem. Přesné informace vám poskytneme na místě.
Cesta do Copánu vám zabere minimálně tři dny. Je dobré vyrazit první den hned ráno a z Roatánu přeletět do San Pedro Sula. Návštěva San Pedro Sula není nic moc, sami zvažte, zda má smysl tím ztrácet čas (podle nás ne). Hned na letišti v San Pedro je možné naprosto bez problému získat informace o cestě do Copánu. Před letištní halou stojí téměř vždy několik minibusů, které vás dovezou až do vašeho cíle. Je třeba si domluvit s řidičem konečnou cenu! My jsme si při naší cestě vzali minibus s klimatizací, kterému trvala cesta něco přes 5 hodin. Řidič byl příjemný a na požádání kdykoliv zastavil.
Do Copánu jsme dorazili odpoledne. Město je malé, řidič bez problému našel přímo hotýlek, který byl rezervovaný přes internet. Rovnou jsme si s ním domluvili, že nás za dva dny opět vyzvedne a zaveze zpět na letiště. Ubytování bylo bez vetších problémů, navíc jsme na místě vlastně jen spali. Večerní město bylo velmi příjemné, plné lidí...
Do Copán Ruinas (staré mayské město) jsme vyrazili pěšky hned druhý den ráno a strávili jsme tam vlastně celý den. Myslím, že právě jeden celý den je ideální doba pobytu v mayském Copánu. Je těžké popisovat, jak zajímavé místo to je, protože Copán je prostě potřeba vidět!
Večer, unaveni z celodenního chození procházíme opět město, nekteří z nás nakupují suvenýry, další vychutnávají kávičku v místní kavárně na náměstí. Druhý den po snídani nasedáme do minibusu a hurá zpět na Roatán.
Výlety za nádhernými mayskými památkami podnikáme z Roatánu vždy ve skupinách alespoň šesti lidí. Možností je hned několik, protože je vše velmi blízko (Mexiko - poloostrov Yucatan, Guatemala, Honduras). Možnosti ubytování na Roatánu naleznete zde.
Copán - Macaw Mountain Bird Park
Jak už název napovídá, bude to o ptácích. Nejen na Roatánu, ale i v celém Hondurasu a vlastně v celém Karibiku pronásledují turisty nejrůznější atrakce spojené s papoušky a opicemi. Velmi často jsme byli svědky situací, kdy kvůli tomu, aby si turisté přišli na svoji zábavu, tak musela tato zvířata docela trpět. Proto jsme vstupovali i do tohoto parku s jistými obavami, zda se nebude jednat zase jen o další variaci na téma opičího nebo papouščího cirkusu. Hned po prvních slovech naší průvodkyně jsme pochopili, že tentokrát jsme na úplně jiné podívané, než obvykle. Především se nám konečně dostalo velmi odborného výkladu o všech druzích papoušků, kteří v těchto krajích žijí. Dozvěděli jsme se, jaké jsou mezi nimi rozdíly, jaké druhy jsou typické pro Střední Ameriku a jaké pro Jižní. Jak papoušci žijí, čím se živí, kolik mívají mláďat, jak se o ně starají, že jsou špatní letci a věrní partneři (což spolu možná souvisí – těžko chodit na zálety, když neumíte létat) a spoustu dalších zajímavostí. A co hlavně, zjistili jsme, že všechna zvířata, která jsou zde v klecích, jsou tu vlastně dočasně. Je to jakási přestupní stanice pro ptáky, kteří byli zranění, nemocní, nevhodně chováni soukromými majiteli nebo byli zabaveni pašerákům. Tady se papoušci léčí, zbavují stresu, který může být pro tato zvířata fatální, a až jsou schopni návratu do přírody, tak jsou vypuštěni z klecí, aby mohli volně odletět. Mnoho z nich se i po té zdržuje v blízkosti parku a tak tu myslí i na své bývalé chovance a kolem parku je umístěna řada krmítek s papouščími dobrůtkami. Na závěr téměř hodinového výkladu o těchto pestrobarevných krasavcích si však ani zde neodpustili malé cirkusové vystoupení – papoušek na levé ruce, na pravé ruce, na hlavě… Říkali tomu kontakt se zvířaty. No budiž. Pravda je, že působili velmi spokojeně. Všichni.
A kde se vlastně toto Papouščí údolí nachází? Pokud navštívíte Copánské ruiny, vydejte se z města směrem na sever po nezpevněné kamenité cestě. Asi po osmi kilometrech po levé straně uvidíte toto papouščí sanatorium. A pokud budete mít po prohlídce parku ještě dostatek času, pokračujte stejnou cestou dál až k Luna Jaguar Hot Springs. Úžasný zážitek!
Copán - Luna Jaguar Hot Spring
Honduras je místo, kde se dá koupat nejen v moři, ale také uprostřed džungle v horkých pramenech. Tímto nevšedním zážitkem si můžete zpestřit výlet do města Copán. Asi 20 km severně od Copánských Ruin se v těsné blízkosti hlavní kamenité cesty zcela nečekaně objeví malý komplex s názvem Luna Jaguar Hot Spring. Po obou březích místní říčky jsou zde vybudovány malé lázně. Na bližším břehu je něco jako termální koupaliště – dva bazény, kde se můžete za malé vstupné celý den koupat v teplé vodě. Na druhé straně říčky není vidět na první pohled téměř nic, jen místy vystupující sloupy páry, které se prodírají mezi stromy na hustě porostlém svahu. Když vás průvodce převede po malém mostku na druhý břeh, ocitnete se ve světě malých kamenných jezírek, jež tvoří nádherné kaskády pod korunami stromů. Každé jezírko má jinou teplotu vody. Ta, která jsou těsně u pramene, jsou určena jen velmi odolným jedincům, jež se místo koupání chtějí spíš uvařit. Jak ale voda kaskádami přetéká do nižších jezírek, tak postupně chladne a stává se přijatelnou i pro normální zástupce našeho druhu. Není to ale jen horká voda, která zde poskytne vašemu tělu zaslouženou úlevu. Pokud máte chuť, můžete se zapatlat zdejším bahýnkem, které má blahodárný vliv úplně na všechno, čeho se dotkne. Léči všechny choroby od revmatu až po tanec svatého Víta. A také samozřejmě omlazuje. A vzhledem k tomu, že patlání v bahně je intelektuálně velmi náročná činnost, tak si nejen vyčistíte pleť, ale i procvičíte mozek. Prostě lázně, jak mají být.