Dovolená v Karibiku levně
Někteří lidé se domnívají, že dovolenou v karibiku nelze pořídit levně. Jiní mají zbytečné obavy z jazykové bariéry. Proč vlastně? V české vesnici na ostrově Roatán se s lidmi na fotkách domluvíte normálně česky. Ostrov Roatán, to jsou češi v karibiku.
Většina mých přátel a obecně lidí z Čech a Moravy cestuje v době své dovolené na místa, kde je to "jistota". Ne moc daleko, maximálně tři hodiny letadlem, někam, kde to bude určitě "v pohodě". Vítězí většinou Chorvatsko, Tunis, Malorka, Kanáry, Řecko a poslední dobou hodně Turecko a podobné destinace. Na všech těchto místech je hezky. Přiletíte tam, zavezou vás do hotelu u pláže a tam zaslouženě odpočíváte. Proč ne. Je to za rozumné peníze, strava je formou neomezeného bufetu, u venkovního bazénu je i bar, ve kterém vám dají kdykoliv gin-tonic do plastového kelímku, protože máte na ruce modrý pásek. Tato místa jsme také navštívili, bylo to fajn, měli jsme malé děti. Vzpomínám si, že jsem byl šťastný, že jsem se po půl roce fakt dobře vyspal...
Blbé je, že jsou všechna tato místa na jedno brdo. Přibral jsem tam dvě kila a vůbec nic jsem nezažil. Obecně v lidech převládá pocit, že blízká moře jsou levnější než Karibik. Tento pocit je dán vzdáleností, ale mnohdy je mylný. Nejde přece o to, jak daleko je místo, kde budu odpočívat, ale jak drahá je letenka. Velmi často se stává, že je letenka do Karibiku levnější než letenka na Kanáry. Ceny letenek jsou tak proměnlivé, že stačí chvíli hledat a zjistíte, že zpáteční letenka na Roatán (z Prahy, Z Vídně nebo z Mnichova) stojí sedmnáct tisíc korun. V případě, že nebudete mít při hledání letenky štěstí, kontaktujte nás. Dáme vám pár tipů, kdy letí na ostrov někdo z vesnice a doporučíme vhodný spoj. Cestování na delší vzdálenost přes USA vyvolává v mnohých lidech obavu, že se na letišti nedomluví, že to nezvládnou, že něco neklapne a vznikne nějaký neřešitelný problém. Tyto představy jsou mylné. V prvé řadě, cestování na dlouhou vzdálenost problém není. Letadlo prostě letí dýl a to je všechno. V USA se skutečně tváří úředníci na imigračním velice důležitě, ale stejně vás pustí dál, protože všichni vědí, že turisti z Czech Republic neznamenají pro Spojené státy opravdu žádnou hrozbu. Pak přespíte v hotelu, ráno skočíte na letadlo a v poledne jste na Roatánu, kde vás na letišti čekáme my.
Od této chvíle mluvíte opět hlavně česky. V případě, že máte zajištěné ubytování v Czech Village, sbalíme společně vaše zavazadla, hodíme je na korbu pick-upu, nasedneme společně do aut a jedeme se ubytovat. Díky časovému posunu se vám bude možná chtít trochu dříve spát, tak se tomu nebraňte, odpočiňte si a druhý den ráno se všichni sejdeme u snídaně (sami od sebe se probudíte v pět ráno - to je vyzkoušené), kde se dozvíte vše důležité. Na jazykovou bariéru zapomeňte. Jste sice v Karibiku, ale stačí vám zde čeština a slovenština :-) Další dny probíhají podle toho, co vám nejlépe vyhovuje. Můžete jezdit sami po ostrově, prozkoumávat zajímavá místa, koupat se a odpočívat. To rozhodně není špatný program. Případně můžete využít našich služeb a náš průvodce vám ukaže během tří dnů nejlepší místa na ostrově. Chcete-li se jazykově vzdělávat, aby byla příští cesta na Roatán už zcela bez obav z jazykové neznalosti, začneme vás učit angličtinu. Možností je tady velmi mnoho. Ani my, kteří jsme na ostrově už po dvacáté jsme ještě úplně všechno neobjevili.
Karel Sasín
Česká vesnice na Roatánu - historie a současnost
Projekt České vesnice se může datovat od roku 2009. K tomuto datu byly zakoupeny pozemky a začaly přípravy na developování projektu. Projekt o rozloze 27.000 m2 vznikl ve střední části ostrova, který místní nazývají Terra Chula a v mapách je značen jako Jonesville Point. Odtud původní název Jonesville Point Community. Celý projekt výstavby zajišťovala smluvně honduraská společnost.
Pokud bychom to vzali v kostce letem světem, začalo to nejprve záměrem na vybudování české komunity na území karibského ostrova a následně vyčištěním pralesa, ražením cest a kopáním studny, aby byla zajištěna sladká voda, která je pro provoz výstavby nezbytná. Musely se vybudovat elektrické sítě veřejného osvětlení i vysokého a nízkého napětí. Nakoupit transformátory a vybudovat jednotlivá připojovací místa. Jakmile byly splněny tyto základní podmínky pro výstavbu, započalo se s parcelací stavebních pozemků a s výstavbou prvních domů. V projektu je místo na 50 staveb, mezi které můžeme počítat jak rodinné domky na trvalé bydlení, tak i rekreační bungalovy na krátkodobé pobyty. Oplocením celého objektu vznikla uzavřená společnost vlastníků domů převážně české komunity. Na provozování rezidentního projektu české vesnice byla založena akciová společnost, která celý provoz organizuje a právně zajišťuje. Celý proces vypadá v kostce velmi jednoduše, ale byly to roky tvrdé práce.
Název projektu se postupně změnil z Georgetown – podle Jiřího Černého, zakladatele a autora projektu na finální a konečný název, který platí dodnes a tím je Czech Village – Česká vesnice. Takto se nyní i prezentuje na oficiálních stránkách projektu. Projekt České vesnice se postupně rozrostl o vrátnici, vlastní molo s přístupem k vodě, parkoviště, českou hospodu, masérnu s ošetřovnou, a tak se celý projekt stal uzavřeným celkem s vlastním životem, podobně jako tomu opravdu bývalo na českých vesnicích. Ubytovací kapacita domů dovoluje pronájmy apartmánů k turistickým a rekreačním účelům, a proto se provoz projektu České vesnice rozšířil i o tuto nabídku. Každoročně tak přijíždí do projektu mnoho návštěvníků, aby se podívali, jak se dá žít v české komunitě na druhé straně světa a současně objevili krásy tohoto karibského ostrova.
Dnes už máme v Czech Village mnoho moderních vymožeností. Vesnice je na ostrově právním subjektem, což nám přináší lepší pozici při komunikaci s úřady, máme vlastní komunikační a informační systém, který nám umožňuje společné rozhodování, diskusi a hlasování o důležitých záležitostech souvisejících s komunitou. Zaměstnáváme místní lidi na pozicích zahradníků, ostrahy a údržby. Organizaci vesnice zajišťuje volený výbor a správce. Realizaci a provoz IT infrastruktury a komunikačního systému České vesnice má na svědomí česká firma AXIMA. Pronájmy ubytovacích kapacit jsou organizačně zajištěny přes honduraskou společnost Central American Travel Service a prezentovány na roatan.cz. Zde najdete prakticky všechny důležité informace, kontakty a pokyny.
Díky úspěšnému projektu České vesnice a stále trvajícímu zájmů ze strany české veřejnosti tak došlo k tomu, že další developerské skupiny kopírují první úspěšný projekt české vesnice a na internetu se objevují další a další nabídky nemovitostí, které lze na Roatánu pořídit. Česká komunita se tak postupně rozšiřuje a stává se vedle Američanů a Kanaďanů další poměrně silnou skupinou zahraničních investorů na ostrově Roatán.